Van’da İşten Çıkarılan 306 Taşeron İşçi Görevine Geri Dönüyor

Van Büyükşehir Belediyesi, işten çıkartılan ve farklı mülakata girdikleri halde her defasında başarısız sayılarak işlerine geri alınmayan 306 taşeron işçi için mülakat duyurusunda bulundu.

Kamuran Demir
Kamuran Demir Tüm Haberleri

Van Büyükşehir Belediyesi, işten çıkartılan ve farklı mülakata girdikleri halde her defasında başarısız sayılarak işlerine geri alınmayan 306 taşeron işçi için mülakat duyurusunda bulundu.


Van Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında işten çıkartılan ve farklı mülakata girdikleri halde her defasında başarısız sayılarak işlerine geri alınmayan 306 taşeron işçi için mülakat duyurusunda bulundu. 2017 yılında çıkan kararname ile ülke genelinde işçilerin taşerondan kadroya geçiş süreci yaşandı. Bu sürece hak kazanan Van Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 306 işçiler işe geri alınmadı. 31 Mart seçimlerinde DEM Parti’ye geçen Van Büyükşehir Belediyesi önceki gün o işçilerin işe geri alınacağını duyurdu.

Büyükşehirden yapılan duyuruda:

375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddeleri Kapsamında Yapılacak Sözlü Mülakat Sınav Duyurusu
DUYURU
1 Ocak 2018 tarih 30288 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına Veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esasların" "İlan" başlıklı 10 uncu maddesinde "İnceleme sonucunda şartları taşıdığı ve taşımadığı tespit edilenlerin listesi internet veya kurumca belirlenecek şekilde ilan edileceği ve bu ilanın tebliğ yerine geçeceği" hükmüne istinaden ilgili kişilere ayrıca tebligat yapılmayacaktır.


Sınavın gerçekleştirilmesi ve ilanı
MADDE 39 –

1)Hak sahibi işçilerin işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin sınav; yalnızca yazılı, yalnızca sözlü, yalnızca uygulamalı şekilde yapılabileceği gibi yazılı ve sözlü, sözlü ve uygulamalı şekillerde de yapılabilir. Uygulanacak sınav yöntemi idarenin atamaya yetkili amirinin veya idarenin şirketinin en üst yöneticisi tarafından belirlenir. Beden gücüne dayanan işlerde çalışanlara uygulamalı sınav yapılması esastır. Sınava katılacakların görev yaptıkları alanlar dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara farklı yöntemde sınav uygulanabilmesi mümkündür.
(2) Sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin veya idarenin şirketinin internet sayfasında ilan edilir. Yapılan ilan tebliğ hükmüne geçer, ilgililere ayrıca tebligat yapılmaz.

(3) Sınav soruları çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilir. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından yüz puan üzerinden değerlendirilir ve tutanağa geçirilir. Sınavda başarılı sayılmak için en az elli puan almak şarttır. Sözlü ve/veya uygulamalı sınavda adaylar “başarılı” ya da “başarısız” olarak tutanağa geçirilir.
(4) Sınavın yazılı ve sözlü sınav şeklinde yapılması halinde, adayın işçi statüsüne geçirilebilmesi için yazılı sınavdan en az elli puan alması, sözlü sınavda da başarılı bulunması şarttır.
(5) Sınavda başarılı ve başarısız olanlar sınav kurulu tarafından idarenin veya idarenin şirketinin internet sayfasında ilan edilir. İlan tebligat yerine geçer, ilgililere ayrıca tebligat yapılmaz.
(6) Sınavlarda sorulacak sorular, valilikler tarafından çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak hazırlanıp sınav kurullarına gönderilen sorular içerisinden seçilir." denilmektedir.
696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucu işçi kadrosuna atanmak için sınava girmeye hak kazanan, daha önce yapılan sözlü mülakatta başarılı olamayan ve geçici işçi kadrolarına atanamayan işçilere ait İdare Mahkemeleri ile Bölge İdare Mahkemelerinin sınav şekline ilişkin vermiş olduğu kararlara istinaden; yeniden sözlü mülakat yapmak üzere Başkanlık Makamının 13.05.2024 tarih ve 687 sayılı Oluru ile kurulan Sınav Komisyonu tarafından sözlü mülakat yapılmak üzere listelenen kişiler ve kişilerin sınava katılacağı gün, saat ve sınav yeri aşağıdaki listede belirtilmiştir.
*6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunun ilgili hükümleri kapsamında veriler işlenmektedir.

14 May 2024 - 14:54 - Van Haber

Mahreç  Kamuran Demir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van65haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van65haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van65haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van65haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

13

Savaşçı - yalandan demokrasiyi savunuyorum diyenler hani demokrasi ve eşitlik işten çıkardığınız garibanlar ne olacak hani būtçen yoktu pkk lıya gelince sesiniz çıkmıyor hani demokrasi hani eşitlik nerde kaldı eyer demokrasi buysa benim hakkımı savunmayın lūtfen ben kūrt deyilim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 09:18
12

Çiyager - Az bile çıkarmışlar bu işçiler çıkarılaca nerdeydiniz kayum vanda 2 bine yakın işçi çıkardı milletin evini yakınca nerdeydiniz deyuslar şuan emekciden bahsediyorsunuz. Kayum zamanı alınanlarin Hepsini çıkarsınlar. Hele akmanlar belediyeyi aile şirketi yapmışlardı allahtan bahseden münafık Yezid'e bak hele..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 00:17
10

Savaş - Sadece isim listesi bakın kactanesinin aynı söy isimle işe girdiğini görün tabi o gözler varsa zerrece de onurunuz haysiyetiniz varsa çıkın bunlar için de rüşvet verdi diyin tabi sızın Bekir Kaya ve Azmi yacan çok temiz insanlardı rüşvet almaz dağa destek gönder derler demi çakal bizun sürüsü

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Mayıs 12:04
09

Vanlıyam - Müslümanlarının çıkarıp Ermenileri dolduruyorsunuz yine

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 18 Mayıs 03:13
07

Kadir - Yandaşlarını alacaklar iste garibana gelince kovuyorsunuz

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 19:37
05

Bê İmanê Qur'an Xûn - Geç kalınmış bile

Kayseri'den ırkçı bir KAYYIMIN hukuksuz bir şekilde işten çıkardığı 354 kişinin defalarca mahkemeyi kazanmalarına rağmen işe alınmaları ve şimdi işe alınmaları yerinde bir karar

Yanıtla . 6Beğen . 3Beğenme 16 Mayıs 19:33
04

Faruk Akman - Yaziklar olsun işçi fazlası var dediniz mileti işten çıkardinız, şirketler dömeminde miletten rüşvet alınarak işe aliyordular diye işten çıkarıldılar .sizden binden fazla insanin ekmeğini calip torpille işe girenlere veriyorsunuz .ALLAH bunu kabul etmez sizede kalmiyacak .bir işte ALLAH Rızası yoksa sonu husrandır.

Yanıtla . 5Beğen . 5Beğenme 16 Mayıs 19:24
06

Sedat - @Faruk Akman 04 nolu yoruma cevabı: En çok rüşvet alan akman ailesidir Faruk akman işten atılan arkadaşlar kimisi 18 yıl kimisi 10 çalışan kişilerdi onursuzluk yapma bir itamta bulurken insan utanır gerçi sizin ne olduğunu zu bilmeyen yok

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 17 Mayıs 17:06
03

Vanlı Biri - Vay yalaninizin Allah belasini versin bütçe yok diye bir dünya personel cikarimini yapan belediye şimdide KHK çıkarılan personelri tekrar geri topunuz Allah belasını versin

Yanıtla . 8Beğen . 5Beğenme 16 Mayıs 14:09
02

Adalet - Hani isci fazlalığı vardı yalan dolan sizde. Hani maaş ödeyemiyor diyordunuz. örgüt elemanlarının yer açtınız. Yazıklar olsun

Yanıtla . 8Beğen . 5Beğenme 16 Mayıs 09:32