İran’a çıkarma yapan Van Heyeti’nden 10 maddelik sonuç bildirgesi!

Geçtiğimiz günlerde Van’dan önemli bir heyet İran’a ziyaretleri sürerken, kentteki iş insanları uzun zamandır çözüm arayan sorunlar ve ticaretin geliştirilmesi İran’a 5 günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. İran’da önemli temaslarda bulunan heyet, önemli konuları masaya yatırarak çözüm önerileri sundu. VATSO İş Dünyası Derneği ve Van TSO Beyaz Liste Meclis Üyeleri, İran’a yaptığı ziyaret ile ilgili iki kardeş ülkenin talebini yansıtan 10 maddelik sonuç bildirgesi yayınladı.

Geçtiğimiz günlerde Van’dan önemli bir heyet İran’a ziyaretleri sürerken, kentteki iş insanları uzun zamandır çözüm arayan sorunlar ve ticaretin geliştirilmesi İran’a 5 günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. İran’da önemli temaslarda bulunan heyet, önemli konuları masaya yatırarak çözüm önerileri sundu. VATSO İş Dünyası Derneği ve Van TSO Beyaz Liste Meclis Üyeleri, İran’a yaptığı ziyaret ile ilgili iki kardeş ülkenin talebini yansıtan 10 maddelik sonuç bildirgesi yayınladı.

VATSO İş Dünyası Derneği ve Van TSO Beyaz Liste Meclis Üyeleri’nden bir heyet geçtiğimiz hafta İran’a giderek önemli temaslarda bulundu. Kapıköy’ün modernizasyonu sonrası İran ile ticari ilişkilerde her gün yeni adımlar atılırken ekonomik iş birliğinin daha da öteye taşınması için girişimler de sürüyor. VATSO İş Dünyası Derneği ve Van TSO Beyaz Liste Meclis Üyeleri, İran’a yaptığı ziyaret ile ilgili iki kardeş ülkenin talebini yansıtan bir sonuç bildirgesi yayımladı.


“VAN’DAN 20 KİŞİLİK HEYET İRAN'A ÇIKARMA YAPTI”

VATSO İş Dünyası Derneği ve Van TSO Beyaz Liste Meclis Üyelerinin yayımladığı sonuç bildirgesinde; “İran ile ticaretin önündeki sorun ve sıkıntılar 50, 60 yıldır neden çözülmüyor, iki ülkenin ticareti neden daha da geliştirilmiyor? Her yıl İran'a gidip geliyoruz, onlarca heyet bu sorunları her defasında masaya yatırılıp tartışılsa da ancak ne hikmetse bir sonuç alınamıyor. Maalesef bugüne kadar değişen bir şey olmadı. Bizler VATSO İş Dünyası Derneği ve Van TSO Beyaz Liste Meclis Üyeleri olarak 13-19 Nisan tarihleri arasında 20 kişilik bir heyetle İran'a gittik. İran'ı ziyaret konusunda kararlı ve istekliydik. İran bürokrasisi ve sivil toplum örgütleri heyetimizi en üst düzeyde tören ve takdimlerle karşıladı. Hepsine buradan çok teşekkür ediyoruz.”

“İRAN'DAKİ DOSTLARLA SORULARI MASAYA YATIRARAK CEVAPLAR ARADIK”

Sonuç bildirgesinin devamında, “İran İslam Cumhuriyeti'nde Tebriz, Urmiye Hoy, Salmas ve Mahabad kentlerinde tüm yetkili merciler, üniversite ve STK’larla bir araya gelerek ciddi görüşmeler yaptık. İki taraf da net şekilde tavrını ortaya koydu, Bu bir başlangıç olsun artık dedik. Evet bu bir başlangıçtır. Soruyoruz, yıllardır konuşulan sorunlar neden çözüme kavuşmuyor, hangi ülke engel oluyor ya da isteksiz davranıyor, iki ülkenin yıllık ticaret hacmi neden artmıyor, yapılması gerekirken yapılmayan işlerden dolayı yıllık kaybımız ne kadar, bu engelin içinde kimler var, dışarıda ya da içeride bu işe kimler çomak sokuyor? İran'daki dostlarla bu soruları masaya yatırarak cevaplar aradık. Sorunları net şekilde masaya yatırdık. Sorunlar ve çözüm önerilerini rapor ederek Tahran ve Ankara’ya bildirmek için yetkili mercilere takdim etik, ricada bulunduk. Dedik ki bu sefer her iki taraf da net konuşsun, neden iki ülkenin birbirine kardeş olan insanları sorun yaşıyor, neden gümrüklerde bir iki imzayla rahat çözülebilecek sorunlar devam ediyor?”

İşte maddeler halinde ortaya koyduğumuz talepler ve yapılması gerekenler…

1. İnsanlar İran'a kendi aracıyla girmek isterken triptik isteniyor, insanlar bu yüzden İran'a kendi aracıyla giremiyor, Çünkü bu uygulamadan dolayı büyük miktarda teminat isteniyor. Bu büyük bir sorun ve kaldırılmasını istiyoruz.

2. Giriş yapan araçlarımıza yalnız bir petrol istasyonunda yakıt izni veriliyor. Halbuki tüm petrol istasyonları bu izne tabi olmalıdır.

3. Vize olmayan iki ülke arasında neden giriş ve çıkışlar kimlikle olmasın Vizenin olmadığı yerde pasaportun bir anlamı yok.

4. İki ülke arasında ithalat ve ihracata konu olan tüm malların sınır ticareti kapsamında değerlendirilmesini istiyoruz.

5. İki ülkenin kentleri arasında insanların ihtiyacını görecek sosyal tesisler yılardır yapılmıyor. Bu sorunun artık ortadan kalkmasını istiyoruz.

6 İranlıların en fazla giriş ve çıkış yaptığı Van'da neden İran konsolosluğu bulunmamaktadır? Buna iki taraf da bir anlam verememektedir. Konsolosluğun bir an önce açılmasını talep ediyoruz.

7. Neden her iki ülkede iki ülkenin birer devlet bankası şubeleri olmasın.


8. En önemlisi her iki ülkenin gümrük kapılarda şehirlerarası yolcu taşıma işi yapılmalı ve bu organize edilmelidir.

9. insanların en büyük güvensizliği gümrük kapısı sahasında yaşamaktadırlar. Bu güven sorunu artık ortadan kalkmalıdır.

10. İran tarafında da bu sorunların çok acil bir şekilde çözülmesi istenmektedir. İran da yaşayanlar da bizler de bu sorunların acil çözülmesini istiyoruz. Onlar da bu ziyaretimize ciddi anlam yüklediler. Ve haklı olarak bizlerden bu beklentilerin karşılanmasını istiyorlar. Her iki kesim de sorunların çözümü için elinden geleni yapacak Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Her iki kesimi de bu konuda mutabık. Hazırladığımız metinleri her iki taraf da meclislerine sunacak ve bu konunun takipçisi olacaklar. İnanın sorunların çözümü konusunda onlar bizden çok daha istekliler. Artık hepimiz bu sorunların bir an önce aşılmasını ve bu konuda umutlu olmak istiyoruz.

Kaynak: Şehrivan

22 Nis 2024 - 17:11 - Van Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van65haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van65haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van65haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van65haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.