Geleceğe Miras Bırakılıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Geleceğe Miras Eski Van Şehri ” basın tanıtım toplantısında konuştu; “Türk arkeolojisinin en kapsamlı ve iddialı projesinde Van, bu silsilenin 6. şehri olarak 8. Geleceğe Miras uygulamasına ev sahipliği yapacak.” Dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Geleceğe Miras Eski Van Şehri ” basın tanıtım toplantısında konuştu; “Türk arkeolojisinin en kapsamlı ve iddialı projesinde Van, bu silsilenin 6. şehri olarak 8. Geleceğe Miras uygulamasına ev sahipliği yapacak.” Dedi.

Bir dizi programa katılmak üzere Van’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, ilk olarak valiliğe ziyaret gerçekleştirdi. Daha sonra DoubleTree by Hilton Otelinde düzenlenen "Van Turizm Master Planı Lansmanı" programına katılarak bir konuşma yapan Bakan Ersoy, ardından Eski Van Şehrinin bulunduğu alana geçti. Bakan Ersoy burada düzenlenen programda, "Geleceğe Miras Eski Van Şehri" projesini tanıttı. Burada konuşan Bakan Ersoy, “Önce şehrimizin bugünü ve geleceği için daha fazla neler yapabileceğimizin detaylı bir çerçevesini çizdiğimiz Van Turizm Master Planımızın lansmanını yaptık. Bu kadim şehrin tarihî ve modern potansiyelini etkin bir faydaya dönüştürerek geleceğe nasıl taşıyacağımızı ortaya koyduk. Ardından sektör paydaşlarımızla ve STK’larımızın temsilcileriyle bir araya geldik, bilgi ve fikir alışverişinde bulunduk. Ve şimdi Van’ı daha iyiye, daha güzele ulaştırma amacımıza hizmet edecek çok önemli bir çalışmanın, “Geleceğe Miras Eski Van Şehri” projemizin lansmanında bir aradayız. İzmir, Denizli, Antalya, Aydın ve Muğla illerimizdeki projelerle birlikte Türk arkeolojisinin en kapsamlı ve iddialı projesinde Van, bu silsilenin 6. şehri olarak 8. Geleceğe Miras uygulamasına ev sahipliği yapacak.” Dedi.

Geleceğe Miras Bırakılıyor

“YAPILAR YOK OLMA DURUMUNA GELDİ”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Van'ın kadim tarihine ve önemli mirasına vurgu yaparak, “M.Ö. 3000’lerden 20. yüzyılın başlarına kadar kesintisiz olarak iskân görmüş bir şehirdeyiz. Erken Tunç Çağı’na kadar uzanan tarihi, Urartu medeniyetinin merkezi olması ve daha birçok medeniyete ev sahipliği yapması, ayrıca İran ve Orta Asya bölgesini Anadolu’ya bağlayan bir konumda bulunması bu kadim şehri asırlar boyu önemli ve değerli kılmıştır. Elbette böylesi bir yerleşim ve yönetim merkezi olmakla Van, sayısız kültürün doğumuna, gelişimine ve yayılmasına da beşiklik etmiştir.
Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı hakimiyeti altına giren şehir, bu dönemde ciddi bir gelişim göstermiştir. 19. yüzyılda çeşitli nedenlerle terk edilen ve 20. yüzyılın başlarında savaş ve çatışma ortamında tahrip olan tarihi kent birkaç yapı kalıntısı dışında tümüyle yok olma durumuna gelmiştir. Kısmen bu tahribattan kurtulup günümüze ulaşan yapılar bize tarihi kent konusunda önemli ipuçları vermektedir. Söz konusu yapılar;Saray Kapı, Maarif Dükkanları, Kızıl Minareli Camii, Kaya Çelebi ve Horhor Camii, Hüsrev Paşa Hanı ve Hamamı, Mir-i Ambar, Kaya Sarnıcı ve Ulu Camii, Kethuda Ahmet Camii, doğu - güney surları, , Surb Stephanos ve Surb Vardan Kiliseleri’dir.”ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞMALAR ÜÇ AYAK ÜSTÜNDE KURGULANDI”

İlk kazı çalışmalarının başladığı tarihten günümüze kadar tarihi kentin ancak yüzde 7’lik diliminin kazıldığını belirten Bakan Ersoy, “İlk kazı çalışmalarının başladığı 1970’li yıllardan günümüze, tarihi kentin yaklaşık yüzde 7’lik bir dilimi kazılabilmiştir. Şimdi “Geleceğe Miras” projesi ile kazılarımızın hız ve kapsamını önemli ölçüde artıracağız. Yürütülecek çalışmalar neticesinde, bölgenin kültürel belleğine dair önemli izler barındıran Eski Van’ı, sahip olduğu tüm değerlerle ülkemizin kültürel cazibe noktalarından biri haline getirmek temel hedefimizdir. Bu hedefe ulaşmak adına kendimize belirlediğimiz yol haritası genel hatlarıyla şu şekilde olacak: Eski Van Şehri’nde gerçekleştirilecek çalışmalar; eş zamanlı olarak uygulanması planlanan arkeolojik kazılar, restorasyon uygulamaları ve çevre düzenleme çalışmaları olmak üzere üç ayak üzerinde kurgulanmıştır. Geleceğe Miras Eski Van Şehri projesinin en önemli ayağını kuşkusuz arkeolojik kazılar oluşturmaktadır. Bu kazılardan elde edilecek bilimsel bulgu ve sonuçların, kent ve bölge tarihinin kültürel kodlarının çözümlenmesine yönelik önemli veriler sunacağı aşikârdır.”şeklinde konuştu.

“ESKİ VAN ŞEHRİNE ÖREN YERİ STATÜSÜ KAZANDIRILACAK”

Proje kapsamında eski Van şehrine Ören yeri statüsü kazandırılmasını hedeflediklerini belirten Bakan Ersoy, “Maarif Dükkanları ve Kamu Alanları, Hüsrev Paşa Hamamı, Ulu Camii Çevresi ile Aziziye Kışlası kazı çalışmalarına hızlıca başlıyoruz. Kentin Osmanlı öncesi dönemine ait en önemli mimari kalıntıları olarak kabul edilen Ulu Camii ve Kızıl Minareli Camii ile Osmanlı Dönemi’ne tarihlenen Hüsrev Paşa Hanı’nda projelendirme çalışmaları, Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmıştır. Ulu Cami’de restorasyon çalışmalarına da başladık. Bu eser, kentin en eski Türk-İslam yapısı olması ve Anadolu öncesi Türk sanatının İran’la bağlantılı izlerini üzerinde taşıyan özgün yapısı sebebiyle öne çıkmaktadır. 19. yüzyılda tahıl ambarı olarak kullanıldığı bilinen Mir-i Ambar ile Kaya Sarnıcı’nda restorasyon, rekonstrüksiyon ve işlevlendirme çalışmaları yapacağız. Sarnıcın, doğal kayaya entegre edilen başarılı mimarisiyle Urartulardan Osmanlı Dönemi’ne kadar muazzam bir zaman aralığında kullanılmaya devam ettiğini özellikle belirtmek isterim.  Çalışmalarımızın ardından her iki eseri de koruma ve kullanma dengesini gözeterek ziyaretçilerin kullanımına açacağız.   Ayrıca kentin güney surlarında yapılacak proje ve restorasyon çalışmaları ile Eski Van Şehri sınırlarını görünür hale getireceğiz.Geleceğe Miras projemiz ile Eski Van Şehri’ne ören yeri statüsü kazandırmayı da hedefliyoruz. Bakanlığımızca hazırlanan Ziyaretçi Karşılama ve Çevre Düzenleme Projesi kapsamında, restorasyonlarla ayağa kaldırılacak yapıları özgün yürüme yolları ile birbirine bağlayacağız. Kısa ve uzun tur olmak üzere yürüyüş rotaları oluşturarak ziyaretçilere Eski Van Şehri’nin orjinal sokaklarında yürüme imkânı sağlayacağız.” Diye konuştu.

“800 MİLYON ÖDENEK YAPILACAK”

“Geleceğe Miras” çalışmaları neticesinde Eski Van’ın halihazırda taşıdığı sorunların büyük bölümünü çözüme kavuşturmuş olacağız” diyen Bakan Ersoy, konuşmalarını şöyle sürdürdü:

“Yine bu kapsamda giriş alanında planlanan, kentsel mobilyalarla donatılmış kamusal toplanma alanı ile Hüsrevpaşa Külliyesi ve Kaya Çelebi Camii’nde ibadet eden vatandaşlarımıza da hizmet vereceğiz. Bu heyecan verici projeyi de tüm ayrıntılarıyla ve hızlıca hayata geçirmeyi hedefliyoruz. . 4 yıl sonunda kentin yüzde 30’unda kazıları, yine yüzde 30’luk bir alanda restorasyon, onarım ve koruma çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için toplam 800 milyon TL ödenek ayıracağız.”

“VAN’IN TARİHİ KÜLTÜRÜ YENİDEN AYAKLANACAK”

Bütün bu çalışmalar sonuçlandığında Van’ın köklü tarih ve kültürünün, yeniden yükseleceğini söyleyen Bakan Ersoy, “Bütün bu çalışmalar sonuçlandığında Van’ın köklü tarih ve kültürünün
asırlarca kök saldığı bu topraklar üzerinde yeniden yükseldiğini hep birlikte göreceğiz. Van’da olduğu gibi ülkemizin dört bir köşesindeki antik kentlerimizde yeniden ayağa kalkışı mümkün kılan Geleceğe Miras projesine, fikir aşamasından saha çalışmalarına kadar emek ve destek veren herkese canıgönülden teşekkür ediyorum. Projelerimizin şehirlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Programın ardından Bakan Ersoy ve beraberindeki heyet eski Van Şehrini gezdi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI

28 Mar 2024 - 09:16 - Van Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van65haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van65haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van65haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van65haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.