DEVA Partisi Van İl Başkanlığı Gençler İçin Çağrıda Bulundu!

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Van İl Başkanlığı, bu haftaki gündemini gençlerle ilgili sorunlara ayırdı. DEVA Partisi Eğitim Çalışmaları Başkanı Afet Kuşman, Van'ın genç nüfus bakımından en fazla genç nüfusa sahip iller arasında 7. sırada yer aldığını belirterek, gençlerin karşılaştığı sorunlara dikkat çekti.

Mizgin Kaynar
Mizgin Kaynar Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın


Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Van İl Başkanlığı, bu haftaki gündemini gençlerle ilgili sorunlara ayırdı. DEVA Partisi Eğitim Çalışmaları Başkanı Afet Kuşman, Van'ın genç nüfus bakımından en fazla genç nüfusa sahip iller arasında 7. sırada yer aldığını belirterek, gençlerin karşılaştığı sorunlara dikkat çekti.
Kuşman, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre ilin genç nüfus oranının yüzde 19,8 olduğunu ifade ederek, gençlerin günlük hayatta karşılaştığı sorunları ele almanın önemine vurgu yaptı. Gençlerin ekonomik sıkıntılar nedeniyle kahvehane, internet kafe veya sanal oyunlara yönlendirildiğine dikkat çeken Kuşman, "Ülkemizde ve ilimizde bariz hissedilen ekonomik buhranın sonucu olarak, gençliğimizi kahvehanelere, internet kafelere veya evde telefon karşısında sanal oyunlara hapsetmiş bir durumda gözlemliyoruz." dedi.

VAN'IN EKONOMİK DURUMU GENÇLERİ ETKİLİYOR

TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı verilerine göre, Van'ın kişi başı gelirde Türkiye genelinde en düşük sırada yer aldığını belirten Kuşman, kentteki yoksulluğun temel sebepleri arasında istihdama yönelik projelerin eksikliğini ve yatırımların yetersizliğini eleştirdi. Kuşman, "Tarımda, sanayide, ihracatta yatırımların yetersiz olması, gençlerimizi gelecekteki istihdam olanaklarından mahrum bırakıyor. Bu noktada gençlerimizin geleceğini garanti altına alacak projelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir." şeklinde konuştu.

“SINIR TİCARETİ GELİŞTİRİLMELİ”

DEVA Partisi Eğitim Çalışmaları Başkanı Afet Kuşman, özellikle sınır ticaretinin geliştirilmesi ve gençlerin iş bulma olanaklarının arttırılması gerekliliğine vurgu yaptı. Kuşman, işsizliğin temel nedenlerinden birinin sınır ticaretinin avantaja çevrilmemesi olduğunu belirterek, "Bu kapsamda Kapıköy Sınır Kapısı'nın transit açılması ilimiz için büyük önem arz etmektedir. İran ile yapılan ticaretin geliştirilmesi, gençlerimize iş bulma olanağı sağlayabileceği gibi, kentimizin ekonomisini de önemli derecede etkileyecektir. Yanlış ekonomik politikalar ve üretimdeki maliyet artışları nedeniyle işsizlik her geçen gün daha derin hissedilmektedir." İfadelerini kullandı.

VAN'IN İSTİHDAM SORUNU VE GENÇLERİN UYUŞTURUCU BATAĞI

Van'ın genç nüfus bakımından Türkiye genelinde önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Kuşman, bu potansiyelin doğru yönlendirilemediğini belirtti. Van'ın ekonomik olarak geri kalmışlığının gençler üzerinde olumsuz etkiler yarattığını ifade eden Kuşman, "Van, Türkiye genelinde maalesef son sıralarda bulunuyor. Genç nüfusumuzun yüzde 45’ini oluşturmasına rağmen istihdam konusunda gerideyiz. Bu durum gençlerimizi uyuşturucu batağında sürüklemekte ve bu sorun gittikçe artmaktadır." şeklinde konuştu.
Kuşman, ergenlik döneminde gençlerin kimlik arayışı, arkadaş çevresinin etkisi gibi faktörlerin etkili olduğunu vurgulayarak, ebeveynlerin bu dönemde gençlerle sağlıklı bir iletişim kurmalarının önemini vurguladı. Gençlerin anlaşılmaya, saygı görmeye ve çözüm odaklı bir tutumla karşılaşmaya ihtiyaçları olduğunu belirten Kuşman, ailelerin bu süreçte daha fazla özen göstermeleri gerektiğini ifade etti.

DEVA Partisi Van İl Başkanlığı Gençler İçin Çağrıda Bulundu!

GENÇLERİN YÖNLENDİRİLMESİ VE BİLİNÇLENDİRİLMESİ

DEVA Partisi Eğitim Çalışmaları Başkanı, yerelde belediyelerin gençleri farklı alanlara yönlendirecek projelerin eksikliğinin gençleri uyuşturucu tacirlerinin etkisi altına bıraktığını dile getirdi. Spor, sanat, kültür gibi faaliyetlerin gençler için artırılması ve bilinçlendirme çalışmalarının hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Kuşman, gençlerin bu önemli tehditlere karşı korunmasının öncelikli bir sorumluluk olduğunu belirtti. Gençlerin geleceğini etkileyen bu kritik dönemde, ebeveynlerin bir ömür emek vererek yetiştirdikleri gençlerin umutsuzluğa sürüklenmesini istemediklerini belirten Kuşman, yetkililere çeşitli sorular yöneltti. Kamu mallarının etkin kullanılması ve gençlerin neden görmezden gelindiğini sorgulayan Kuşman, bu sorunlara yönelik atılan adımları ve bilinçlendirme çalışmalarını sorguladı. Ayrıca, sokaklarda güvenlik tedbirlerinin yetersiz olup olmadığına dikkat çekti ve yetkilileri göreve davet etti.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE VE TOPLUMSAL İŞBİRLİĞİ

Bağımlılıkla mücadelede ailelerin, kamu kurumlarının, belediyelerin, üniversitelerin ve sivil toplumun bir araya gelmesi gerektiğine vurgu yapan Kuşman, gerek genelde gerekse yerelde görmezden gelinen sorunlara yönelik politikaların terk edilmesi gerektiğini ifade etti. Ülkemizi yöneten iktidarın bu konuda hassasiyet göstermesini beklediklerini belirten Kuşman, onları göreve davet etti.

20 Oca 2024 - 16:05 - Siyaset

Mahreç  Mizgin Kaynar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Van65haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Van65haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Van65haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Van65haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.